Cele mai populare
Toate sporturile
Afișează toate

Dinamo promovează în Liga 1 și se întoarce în primul eșalon. FC Argeș retrogradează, după 8-5 la general

Maria Olteanu

Actualizat 03/06/2023 la 22:55 GMT+3

Dinamo a pierdut returul barajului de menținere / promovare în Liga 1, însă și-a asigurat calificarea în primul eșalon fotbalistic, grație succesului categoric obținut în prima manșă, 6-1 la București. Cu 8-5 la general, trupa lui Burcă revine în Liga 1 după un an de pauză.

Dinamo București

Credit imagine: facebook

FC Argeș și Dinamo s-au întâlnit sâmbătă seara la Mioveni în returul barajului de menținere / promovare în Liga 1. Bucureștenii au plecat favoriți înaintea duelului, având de partea lor victoria categorică din tur, 6-1, obținută la începutul săptămânii pe Arena Națională.
Trupa lui Burcă s-a aflat la 90 de minute distanță de revenirea în primul eșalon al fotbalului românesc, având însă emoții la întâlnirea retur, de sâmbătă.
Chiar dacă au pierdut returul, bucureștenii au revenit în prima ligă, după un an petrecut în Liga 2.
Partida de la Mioveni a început cu probleme la instalația de nocturnă, însă până la urmă Sebastian Colțescu a putut fluiera startul duelului.
Gazdele de la Argeș au tras primul semnal de alarmă în minutul 10, însă reluarea lui Garita, cu capul, a trecut pe lângă. Până la urmă, tabela a fost modificată în minutul 15. Tofan a deschis conturile la capătul primului sfert de oră, iar piteștenii au reînceput să spere la remontada.
Imediat după reluarea jocului, argeșenii au făcut 2-0. Jakolis a înscris al doilea gol pentru trupa lui Vintilă, care a redus-o la tăcere pe Dinamo în debutul partidei.
Bucureștenii au reacționat după primirea rapidă a celor două goluri și au mutat jocul în partea cealaltă a terenului. Până la pauză, elevii lui Burcă au micșorat ecartul. Ghezali a punctat în minutul 41, iar la pauză s-a intrat cu scorul general 7-3 pentru Dinamo.

Imediat după întoarcerea de la vestiare, FC Argeș a continuat să pună presiune pe umerii lui Dinamo și să puncteze de două ori în startul reprizei, așa cum făcuse și în startul meciului.
Garita a făcut 3-1 și mai apoi 4-1, iar Argeșul a simțit că este momentul potrivit să continue ofensiva, scorul la general ajungând la 7-5.
Speranțele gazdelor au fost însă năruite de Andreas Calcan, cel care a faultat la mijlocul terenului și a văzut al doilea cartonaș galben, fiind eliminat în minutul 56.
Misiunea Argeșului a devenit una și mai complicată, cu 10 oameni pe teren primind rapid gol. Pop a înscris cu o lovitură de cap și i-a oferit echipei sale un final de meci liniștit.
Colțescu i-a arătat cartonașul roșu goalkeeper-ului gazdelor, Cătălin Straton, însă până la urmă a revenit asupra deciziei, după consultarea sistemului VAR.
Până la final, Argeșul nu a mai avut puterea să marcheze, iar Dinamo, deși învinsă la acest joc, a promovat în Liga 1, acolo unde se întoarce după un an petrecut în eșalonul secund.

FC Argeș - Dinamo, echipele de start

• FC Argeș: Straton - Tofan, Turda, Dobrosavlevic, Vianna - Calcan, Bassong, Zebic, Pîrvu - Jakolis - Garita. Rezerve: Micle, Biai, Moisie, Ene, Oprescu, Dinoci, Ciuciulete, Manole, Celestine
  • Dinamo: Dujmovic - Giafer, Larrucea, Bena - Moura, Iglesias, N. Roșu, Amzăr - I. Roșu, Pop, Ghezali. Rezerve: Oncescu, Bani, Țîră, Irimia, Borcea, Șerban, Buleică, Florescu